פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   מישהו מישראל?

   עברו חודשים רבים מאז ששמענו מיונתן, אבל הנה הוא חזר אחרי חופשה ארוכה, עם חוויות מסין. נחשו מה? לא היה שם ביוב

   בכל חופש יוצאים מהקולג’ פרויקטים של התנדבות בעולם, והשנה החלטתי להצטרף לפרויקט סין, בו נסענו לכפרים עניים ולימדנו אנגלית. כשהגענו לבית הספר הראשון הילדים, שהלחיים שלהם היו סגולות מרוב שהיו בשמש בלי הגנה, מיד לקחו את כל המזוודות שלנו לחדרים שקיבלנו. כל אחד קיבל קרש פרטי לשינה, לא היו מקלחות לשלושה ימים שזה לא סיפור- כמו טיול שנתי, אבל השירותים היו משהו מיוחד- חדר עם חמישה חורים ברצפה. אין ביוב.

   תמונת דיפלוט (מערכת וואלה! NEWS , וואלה)
   מצליחים לזהות אותי בקהל? רמז: אני גבוה בפעם הראשונה בחיים (צילומים: יונתן חדד)

   כולנו יודעים על המדיניות של ילד אחד בסין, אבל אולי פחות מאיתנו מודעים לארגון בכפרים שהם כולם זהים לחלוטים, עם בתים זהים, בתי ספר זהים וסדר יום זהה. ההורים מנסים למצוא עבודה בערים הסמוכות, הסבים והסבתות עובדים בשדה, ויש שני ילדים. הראשון שנולד הולך לעבוד בעיר כדי שיהיה מספיק כסף לילד השני ללכת לבית הספר. אם הילד השני יקבל ציונים מושלמים בלבד, אולי אם יהיה לו מזל הוא יגיע לקולג’, ילמד מתמטיקה ויעבוד בעבודה שיחליטו עליה אחרים. הילדים ידעו אנגלית ברמה די נמוכה בדיבור, אבל אני ציפיתי לפחות. אחרי שהם התרגלו למראה המשונה של הקבוצה הבינלאומית שלנו (הם לא ראו מעולם אנשים מחוץ לכפר שלהם, גם לא בתמונות), הם התחילו להיפתח ולשאול אותנו שאלות שהם זכרו בעל פה כמו: “מה הצבע האהוב עליך?”. כששאלנו אותם מה הצבע האהוב עליהם הם כולם ענו: “אדום!” (צבע המזל והקומוניזם).

   תמונת דיפלוט (מערכת וואלה! NEWS , וואלה)
   באחד מבתי המלון, עם אנשים מישראל, ברבדוס, נורבגיה, ווילס, ארצות הברית, קנדה, סין, צרפת, מקסיקו, רוסיה, גינאה

   אחרי ההתנדבות בבית הספר הזה ובעוד בית ספר בתנאים אפילו יותר גרועים ועם ילדים אפילו יותר מקסימים וחכמים, המשכנו לטיולים בסין על חשבון מארגני הפרוייקט. אני לא הייתי מודע לתוכניות המופרעות שלהם ואפשר להבין למה. אם הם היו אומרים לנו מראש שייקחו אותנו לחמישה מלונות של חמישה כוכבים, אולי היינו באים מסיבות קצת שונות לפרוייקט.

   דיפולט (מערכת וואלה! NEWS , וואלה)
   אם כמו הילדים הסינים, הייתם רואים לבנים, ערבים ואפריקאים בפעם הראשונה, זה קצת כמו לפגוש אווטאר לא?

   המעבר החד מסין של הכפרים העניים ביותר לבתי המלונות היקרים ביותר והמסעדות המפוארות היה קצת מבלבל וקצת מעציב, אבל אני חושב שהכפרים הקטנים האלה הולכים בכיוון הנכון והאנשים שם נראו לי הרבה יותר מאושרים וחמים מהסינים העשירים עם שמפניה ביד אחת ונערת ליווי בשניה.

   כליל החורש (מערכת וואלה! NEWS , שרה גולד)
   במועדון בהונג-קונג עם המארחת הצרפתיה-שוודית-אמריקאית-סינית שלי.

   דרך אגב, אם אתם מחפשים מסיבות שוות בסין אז אל, לכו להונג-קונג, עדיף עם ידידה מליונרית מקומית אם יש.