פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   כיבוי דליפות

   במשרד החינוך מעדיפים לשדר עסקים כרגיל ולא לבטל את בחינת הבגרות במתמטיקה. לתמיר זוהר, תלמיד תיכון שלומד לבגרות ממש עכשיו, נמאס שמטאטאים אותו מתחת לשטיח

   מדי פעם יוצא לי להרהר בתפקידו של מבקר המדינה. אני תוהה לעצמי - עד כמה עיקש יכול להיות אדם, שמציג פעם אחר פעם את אותם הליקויים, ואלה במקום להיפתר מתרבים בקצב מסחרר. לא פשוט לדבר אל הקיר, בטח לא כשזו העבודה שלך. נראה כי משרד החינוך, מככב ברשימת הקירות הקשים, ומסרב להיסדק. והנה, לא חלפו שבועיים מפרסום דו"ח מבקר המדינה, שקובע כי משרד החינוך נכשל באבטחת מידע, והנה מודלף שאלון בחינת הבגרות במתמטיקה. תדהמה בשידור חי. מבקר חריף, תקשורת שתוססת סביב דליפות חומרים רגישים, ובמשרד החינוך עדיין לא קולטים שהטרנד החם הוא סיסמה למחשב?

   ליקויי למידה

   זו לא הפעם הראשונה שנחשפים ליקויים בהתנהלות המשרד. בשנה שעברה, נחשף כי, לכאורה, איש אינו בודק את הבגרויות לאחר שהן נשלחות להדפסה. שנה חלפה והנה ליקוי נוסף. משרד החינוך מצא דרך מצוינת להיפטר מליקויים שמתגלים בחצר ביתו- הוא פשוט מתעלם מהם! שאלוני הבגרות לא נבדקים? מבטיחים לבדוק פעם הבאה! השאלונים מודלפים? נו, לא יקרה שוב! נשבעים לכם באמא! באמת! צחוקים!

   השאלה שנשאלת בערב בחינת הבגרות, היא - למה. למה, בשם אלוהי הפונקציה הצוחקת, משרד החינוך חושב שהדרך לפתור את בעיית ההדלפות היא לקיים את הבחינות כסדרן? מי קבע שמספר השאלונים שהודלפו עומד על שאלון אחד בודד? אותו מדליף, שיבדל לחיים ארוכים, צריך להיות פראייר רציני אם הסתפק בשאלון אחד. אם כך, מדוע איש אינו מעלה בדעתו שהודלפו מספר שאלונים במתמטיקה, או עוד כמה שאלונים במקצועות אחרים או כל שאלוני הבגרות או כל תוכניות הלימוד עד לשנת 2032 (!!!)?

   תרומה לקהילה? אשכרה?

   אני אמנם לא אובייקטיבי בעליל, ובתור תלמיד שקורס תחת עומס הבגרויות, וודאי שלא הייתי מנגד לדחיית הבגרות. אלא, שגם מי שכף רגלו לא דורכת עוד במסדרונות בית הספר, יסכים שעדיפה דחיית הבגרות. זאת עד שבמשרד החינוך ישכילו להבין איך משנים את הסיסמה למחשב, או ימצאו דרך יעילה יותר להימנע מהדלפות (שומרים, פתחים מתחת לבלטה, תיבות חיסכון של דן חסכן ועוד).

   ויש עוד איזה עניין אחד. אותו מדליף מדופלם, שהיה בטח עובר את מבחן "אזרח שומר חוק" של חיים הכט, מתגלה כבעל ליקויים. איך העדיף אותו מדליף לוותר על סיכוייו לצלוח את בחינת הבגרות בעיניים עצומות? רק בשביל התרומה לקהילה? בשם הקומוניזם? מוטב היה אם היה שומר את הבחינה לעצמו, ולא מפריע למשרד החינוך לשכוח מה הוא צריך לעשות. איך אמרתם שקוראים להמצאה הזו, סיסמה?