פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   כן כולל שירות

   שנת שירות - כדאי? לא כדאי? מה זה בכלל? איפה אפשר לעשות? שיר שלום תעזור לכם ותסביר לכם קצת, אם עדיין לא ביררתם

   עד לפני כמה שנים אם היו שואלים אותנו: "מה זה שנת שירות?", היינו עונים שזו שנה שפראיירים מחליטים לתרום בה למדינה, ועם תשובה כזו אתם בטח מתארים לעצמכם מה הייתה התשובה לשאלה השנייה, "ברור שלא, מה, אין לי חיים?!". היה ברור לרובנו שמסיימים את שני בתי הספר השש שנתיים, עולים על מדים וישר מתגייסים.

   אבל בשנים האחרונות ישנה עלייה במספר האנשים אשר מחליטים אחרי 12 שנות לימוד, עם סיום התיכון, לדחות את הגיוס בשנה ולתרום למדינה בצורה קצת אחרת. כמובן שהאופציות לכך הן רבות. הרי לפניכם ארבעה מקומות מעולים - בהם אפשר לעשות שנת שירות.

   כפר נוער או פנימייה

   לכפר נוער/פנימייה מגיעים ילדים ובני נוער עם בעיות, שלא יכלו לשרוד בבית משפחתם. במקום זה שנת השירות כוללת ליווי צמוד עם הילדים/בני הנוער במשך כל היום, כל יום, כל השנה. מאידך הש''ש תורם בעיקר את חלקו בליווי החברתי בחינוך הבלתי פורמאלי שבא לידי מעשה בפעולות חינוכיות בפנימייה. הש''ש מהווה לרוב כתחליף של אח בוגר. לש''שינים יש קומונה בכפר/פנימייה שבהם הם פועלים. בדירה חיים בשוויון ושותפות בנים לצד בנות ומשתפים אחד את השנייה בהתמודדות עם המסגרת.

   פריפריה חברתית

   בארצנו הקטנטונת המרכז הפך למה שמכונה מדינת תל אביב, ומה שמחוצה (עיירות פיתוח) לא נכלל בתשתיות, בחינוך איכותי ובאיכות חיים. הפריפריה יכולה להיות חברתית וגיאוגרפית.
   יש לזכור שישנם ילדים שנושרים מבית הספר ובני נוער במצב חברתי קשה מאוד שאין להם מענה מהמשפחה. יחד עם זאת, מגיעים לאותן שכונות/שיכונים הש''שינים במטרה לקדם ולחזק את המקומות המוחלשים, בכדי לתת מענה לכל חניך. לרוב הם מתנדבים בבתי ספר שבני נוער אשר שייכים לקבוצות הסיכון שנשרו מהלימודים ונכללים בחינוך מיוחד. הש''שינים חיים בקומונה משותפת בדומה לכפר הנוער/פנימייה.

   מרכזי קליטה

   מדינת ישראל חרטה על דיגלה לקלוט עולים יהודים רבים. מטרת הש''שינים במרכזים אלה, הינה להעביר לילדים ולבני הנוער פעילויות חינוכיות בדגש על היסטוריית העם, המדינה והשפה. ישנן פעילויות חברתיות כמו משחקים ואף טיולים בארץ להכרות הארץ דרך הרגליים. לרוב חיים מחוץ למרכז הקליטה בקומונה שבקיבוץ קרוב או בעיר קרובה.

   תנועות נוער

   שנת השירות הינה שנה מטעם עשרות תנועות וארגוני נוער. מטרת השירות של תנועת נוער מסוימת היא לגייס חניכים לקנים, סניפים, מחוזים, מעוזים, מחנות, שבטים וכדומה, ולהדריכם בפעולות בלתי פורמאליות. לכל תנועה יש את האידיאולוגיה שבה התנועה מאמינה וזה מתבטא בבחירת פעולות הש''שינים בתנועה לחניכים שלהם. התרומה בתנועה של הש''ש הינה להוות מודל לחיקוי לחניכים, כלומר הש''שינים הגיעו לשנת השירות שלהם דרך תנועתם כשהיו חניכים, וכעת הם המודל שמושך חניכים להתנדב ולתרום בעתיד בשנת השירות. רוב תנועות וארגוני הנוער חיים בקומונה בעיר או בקיבוץ בהם הם פועלים. המתנדבים חיים באורח חיים שיתופי כגרעין. לאחר שנה זו, רוב החבר'ה ממשיכים לנח''ל הקהילתי כגרעין בצבא לתפקידי חינוך, פיקוד, הדרכה ולוחמה. הגרעין מהווה קשר יוצא דופן בין המתנדבים כיוון שהם מגיעים מאותה התנועה לשנת השירות וממשיכים יחד לנח''ל.