פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   פרסומת אחת ודי

   אף אחד לא נותן לסער גיט לראות טלויזיה בשקט. "פרסומת אחת ודי", מדור חדש שיספר לכם על האמת המרה של העולם הקופירייטרי

   קופירייטרים הם עם עם שליחות חשובה וסיזיפית, על סף הבלתי אפשרית. לא מספיק שפרסומות טלוויזיוניות הן כיום האויב מס' 1 של בטטת הכורסא רק מעצם הגדרתן פרסומות, התפקיד שלהן הוא לגרום לו להתעניין בהן. ממש אבל. אם מדובר במשרד פרסום עם טאץ' וכישרון אמיתי, הוא אפילו יצחק מהן. במקרה של עילוי חד דורי, הוא עלול להתרגש וירים את הווליום. אם נצא מתוך נקודת הנחה טריוויאלית ושכיחה שמדובר במשרד פרסום קלישאתי וזול, לרוב התגובה תהיה לחיצה אינטואיטיבית ומהירה על מיוט – או גיחוך. אחד מהשניים. בשום מקרה ההצלחה לא מובטחת מראש. ברוב המקרים, הכישלון והלחיצה על השלט מחכים מעבר לפינה.

   מסתבר שאנחנו לקחנו על עצמנו שליחות קריטית לא פחות מהפרסומאים: לגרום לכם להתחיל להתייחס לפרסומות ברצינות, או לפחות לנסות. מדי שבוע ננסה ללקט בפינצטה חתרנית את הפרסומות שבאמת שוות התייחסות (כולל הגרועות באמת, אותן נקטול באהבה), וננסה לייחס חשיבות לדבר הכי שרוט ושחוק, גם מהתעלמויות וגם מירידות, ואלה שמפריעות לנו באמצע המתח ב"הרווק".

   המטומטמת

   לבנק יהב יש רזומה עשיר בפרסומות מרובות משתתפים. עקרונית זה דבר טוב ומוערך, אבל במקרה של הבנק הזה הבעיה היא שכמה שהפרסומת רוויות בנפשות פועלות, ככה היא מגוחכת ועושה מעצמה צחוק בכיכר העיר. במהלך הפרסומת מנסים עובדי מדינה לשיר, לצעוד בכיכר העיר ולשכנע אותנו להצטרף לפסטיבל בנק יהב, הבנק של עובדי המדינה.

   הבעיה מתחילה ברגע שהסלוגן הופך להיות עלבון לאינטגלינציה – וכמה דמויות מפזזות שהתחפשו לשוטרים (או עובדי ניקיון) מתחילות לשיר. גם ברייק מבוזבז באמצע האח הגדול, גם צועקת לשווא וגם מרגיזה מרוב בנאליות. פחח.

   המרגשת

   קולות של ילדים עובדים טוב בפרסומות. הם מרככים את המסר השיווקי הבוטה והמאולץ והופכים אותו לכייפי לעיכול במינימום מאמץ. לא תמיד הקול הזה מצליח לברווז ולא מדובר במתכון קסם – אבל משום מה בפרסומת של "אסם" זה עבד. "לכי ילדה אהובה", שרה איזו ילדת פלא, והופכת את האוזן לצמר גפן. זה לא נורא קשור למהות הפרסומת, אבל כנראה שהספיק כדי להדביק על עצמה את תווית המרגשת של המסך. בים הקלישאות של הפרסומות זה אמנם מספיק, אבל גם זה לא מובן מאליו.

   ההברקה

   למשפחת תבורי, זאת עם קלאסיקת הזמר התימנית וההבלחה בפרים טיים של כוכב נולד, יש תכנית ריאליטי חדשה בניסיון ספק אחרון להחיות את המותג ששוב איבד גובה ומניות בציבור הישראלי. במקום ללכת על פרומו שחוק בו שימי מדבר אל עם הבחורות ומזמין אותן לאודישנים, הם בחרו ללכת על משהו מתחכם ומשעשע יותר – וטוב שכך.

   במסגרת הפרסומות ניתן לראות בחורות (או שזו בעצם אותה אחת כל פעם?) מבליחות מהמקרר, מהפח ומהכיור של התבוריס לקול זיופים צורמים, שכנראה שופכים על אור על הקונספט החדשני של התכנית העתידית: לעשות צחוק, ובאלגנטיות.

   המביכה

   חברת "CAL", זאת שמפרסמת את המוצר שאף אחד לא באמת מכיר, אוהבת לתת את כל הלב בפרסומות שלה. שי אביבי הוא פרזנטור שנון ומתוחכם שנותן לצופה שלו תחושה שהוא יודע על מה הוא מדבר, אבל בפרסומת האחרונה שלה היא הצליחה לעשות לנו אדום על הלחיים בביצוע מעליב.

   לפרסומת גויסו כל ענקי הזמר העברי, החל מזהבה בן ועד אלי לוזון, כדי להקליט קליפ מנג'ס וחסר פואנטה לשווק מבצע אחד ועוד אחד בסטיונרי. יצא נבוך ופתאטי, בטח כשאילנה אביטל שרה בלי לומר דבר ואותה בן מסלסלת כאילו אין מחר, או שמא היא בהופעה בקיסריה. "היום השיר שלנו קורא לכל העם", היא זועקת במלודרמטיות מיותרת, כאילו דורשת מאיתנו לכבות עליה את המסך. בשבילן נראה זה כמה גרושים לכיס, אבל בשבילנו זאת מבוכה שהיה אפשר למנוע.