פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   טיפ לחיים טובים

   אם אתם מעוניינים לעשות שנת שירות, כאן זה המקום הנכון. טל מוסקוביץ' התנדב לעזור לכם

   קראתם את החלק הראשון של הכתבה הזו והתרשמתם ממסלולי שנת השירות שהצענו לכם? סבבה. מעוניינים לשמוע על עוד כמה מסלולים מעניינים, מגניבים, שגרתיים והעיקר שבאמת תורמים? הנה לכם עוד שלישייה מעניינת של מסלולים שישנו את חייכם.

   בי"ס שדה בשדה בוקר

   אם אתם אוהבים לטפס לכם על הרי הארץ, הייתם היחידים שבאמת הקשבתם להסברים על הפרחים המגוונים של ארצנו בטיולים השנתיים ואם ארץ ישראל היפה זה בדם שלכם – בית ספר שדה "שדה בוקר" הוא המקום המושלם בשבילכם. בשנת השירות תעברו הכשרה של 4 חודשים בקורס שטח בדרך להפוך למדריכי טיולים מן המניין, עם דגש על אזור הדרום.

   לאחר מכן תצטרפו לצוות החם והמשפחתי של בית הספר, יחד עם מורות חיילות שמעבירות את השירות שלהן שם ומדריכי טיולים בוגרים (אחרי צבא). ש"ש בפרויקט מספרת לנו "מטרתנו היא ללמד אנשים להכיר, לאהוב, לדעת ולשמור בכל הקשור לארץ ישראל. אין לנו ארץ אחרת וחייבים לשמור עלייה יפה ונקייה".

   בנוסף להדרכת טיולים (עם לינה בשטח ובאכסניות) כל ש"ש גם לוקח על עצמו פרויקט שהוא מפתח ומוביל לשינוי חברתי בעיר ירוחם, בקהילה הבדואית, בבסיסים צבאיים או בכל מקום אחר שיבחר, באזור שדה בוקר. אידיאליסטים של ארץ ישראל, מצאתם לכם בית חם! בן גוריון היה גאה.

   לפרטים: 050-2050596

   כישורית – כפר לאנשים בעלי צרכים מיוחדים

   אם אתם חשים בצורך לעזור לאנשים קצת שונים ממכם, עם צרכים מיוחדים, כישורית הוא בית חם שיתאים לכם. במקום מתגוררים לאורך כל חייהם הבוגרים, בעלי צרכים מיוחדים מעל גיל 21. המתנדבים במסגרת שנת השירות מדגישים כי אין מדובר בעבודה סיעודית ואין סיכון להידבק בשום מחלה.

   האיכויות שכן נדרשות מהש"ש הם סבלנות של ברזל, סבר פנים ובעיקר לשמש דוגמה ומופת. כאשר אתם עובדים עם ציבור בעל צרכים מיוחדים, יש להיות סבלנים וקשובים לצרכי מי שעומד מולכם. זו אינה עבודה פשוטה אך לדברי ניר שוהם, ש"ש בכישורית. הוא מספר כי סדר היום כולל עבודת תחזוקה בכפר (אם חששתם שלא תוכלו לשתול לכם דברים בגינה ולעבוד באורווה – הנה, הורדתי אבן מלבכם), עבודה בקבוצות קטנות וחוגים עם החברים בכפר (קבוצות של 5-10 חברים) ובנוסף, תשתתפו בפרויקט חונכות אישית של בני נוער בסיכון מעיירות פיתוח בסביבה (אזור הדרום).

   נראה שזהו אחד ממסלולי שנת השירות המורכבים ביותר ששמעתי עליהם, הרי שהוא כולל עבודה עם בעלי צרכים מיוחדים, נוער בסיכון וגם מטיל על הש"ש קצת עבודת תחזוקה אבל לדברי ניר שוהם, כגודל התרומה, כך גודל הקבלה. תחושת הסיפוק שניתנת לש"ש מעבודה בכישורית נראית עצומה ואם חיפשתם שנה שתשנה את חייכם ואת תפיסתכם, כישורית הוא המקום.

   תנועת "הצופים" – גרעין "עתיד"

   צופיפניקים יקרים, אם אתם בדרך להיות רכזי שבטים לשנה, תעצרו לרגע, ותשמעו את האפשרויות השונות והמגוונות שתנועת "הצופים" מציעה לכם. גרעין "עתיד" הוא גרעין העובד בשיתוף עם תנועות נוער ציוניות מארה"ב ובריטניה (לעיתים רחוקות גם במדינות אחרות באירופה) ועורך פעילויות משותפות איתם. הגרעין עובד עם צעירים יהודים מחו"ל (בסלנג הגרעין – חו"לניקים) שבאים ל9 חודשים לישראל, להכיר ולחוות.

   הש"ש גר עם 4-5 חו"לניקים בדירה לבדו, אבל כל הדירות האחרות בגרעין נמצאות בקרבת מקום (בת ים, ערד, או ירושלים) כאשר חלק גדול מהפעילות נעשה בקבוצות גדולות. על הש"ש להכיר את ישראל לחבריו היהודים מחו"ל, לתת להם חוויה אותנטית של ישראל מהעיניים שלנו, ולא מהעיניים של תייר. באחריות הש"ש ארגון סופי שבוע מעניינים ובנוסף עליו לעסוק בהתנדבות בבתי"ס בבקרים ובאחה"צ בכל פרויקט קהילתי שיבחר.

   אם אתם חוששים לרגע שלא תסדרו עם החו"לניקים, אל חשש, הדיירים מתחלפים כל כמה שבועות. "מגורים עם ישראלי הוא דבר משמעותי להם מאוד", מספרת מיי, מתנדבת בשנת השירות ב"עתיד". ניכר שמיי חווה סיפוק גדול מהעבודה הקשה ונהנת מאוד. הצ'ופר שמציעה שנת השירות בגרעין הוא הדרכה במחנות קיץ בארה"ב (ואולי גם בריטניה) לקראת סוף השנה. אני השתכנעתי.