פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   שירות ללא תחרות

   עוד לא החלטתם אם, למה וכמה אתם מתכננים לעשות שנת שירות? טל מוסקוביץ' עם אופציות מוצלחות. חלק ראשון

   עד לאחרונה צירוף שתי האותיות ש"ש לא אמר לנו הרבה, אולי "שש שנתי". בשנים האחרונות צומחת התופעה של בחירת בני נוער, בסיום התיכון, לדחות את הצבא בשנה, ולתרום מעצמם שנה נוספת למען המדינה, במישור ההתנדבותי-קהילתי. כך לפתע הפכו האותיות ש"ש לסמל לכולנו את המושג "שנת שירות" ומסתבר שמאחוריהן מסתתרים כמה וכמה מסלולים מגניבים במיוחד וממש לא שגרתיים. פתאום דחייה של שנה את השירות הצבאי נראית דבר די מעניין. הנה לכם פירוט על שלושה מסלולים שכדאי לשקול.

   מכבי צעיר

   אם חשבתם שפעילות ארוכת שנים בתנועת נוער היא הדרך היחידה לעשות שנת שירות בתוך תנועה כזו, ואמרתם לעצמם שהרכבת הזו יצאה מהתחנה מזמן, אז טעיתם. במכבי צעיר טוענים שאין דבר העומד בפני הרצון. אם תתעקשו, תוכלו להתנדב אצלם בשנת השירות שלכם. "המכבי הצעיר ללא הגשמה כגוף ללא נשמה", אומר יותם צאירי, חבר בקומונות סאלוט בנתניה (קומונה נוספת של התנועה נמצאת בבת ים). זו גם אחת הסיסמאות של "מכבי" המנחה את החניכים ומביאה אותם אל שנת השירות, "שנה של הגשמה", לדבריהם.

   סדר היום הוא מעט שונה מסדר היום במסגרות אחרות. "הלו"ז שלנו מחולק למשימות כאשר ביום ראשון עושים כל חברי הקבוצה משימה (התנדבות) וביתר הימים, אנו מבלים את הבקרים בבתי הספר היסודיים וחטיבות הביניים ועוזרים לילדים שצריכים סיוע מסיבות שונות", מסביר יותם. בנוסף, הש"ש הם רכזים בסניפי התנועה השונים. בנתניה למשל קיימים שלוש כאלו. " אני מבטיח לכם שלא רק תשנו את פני המדינה שלנו, אלא תשנו גם את עצמכם", מבטיח יותם לכל מי שיבחר במסלול שנת השירות, "במכבי משלבים עשייה למען התנועה עם עשייה למען החברה כולה".

   הסוכנות היהודית – שותפות 2000

   חשבתם שלהיות שגריר בגיל 18 זה דבר בלתי אפשרי? אז חשבתם. פרויקט שותפות 2000 של הסוכנות היהודית הפועל בערים שונות ברחבי הארץ, יחד עם קהילות יהודיות בארצות הברית אומר לכם אחרת. הפרויקט מתקיים במספר רב של ערים בארץ, ביניהם, נתניה עירי. במסגרת הפרויקט, נתניה שולחת שני מתנדבים, לשנת שירות בקהילה היהודית בסינסינטי, אוהיו. השניים מקבלים משפחה מארחת, רכב ושלל תנאים מפנקים ומהווים שליחים של ישראל והיהדות בקהילה. הם מלמדים ילדים, בני נוער, עורכים פעילויות שונות, מארגנים אירועים ומראים את ישראל האמיתית ומחברים את הצעירים חזרה לשורשים היהודיים שלהם.

   זו אמנם עבודה קשה והגעגועים הביתה ודאי אינם פשוטים, אבל בינינו, זה מתגמד לעומת האפשרות של שנה (!) שלמה שמשלבת עשייה למען יהדות התפוצות והרבה כיף. אם אתם מעוניינים בפרויקט או בפרויקטים דומים ושונים בתוך הסוכנות היהודית, שיאפשרו לכם שנת שירות במקום כלשהו בעולם, אני מציע לכם לפנות אל הסוכנות היהודית או אל העירייה שלכם, לבדוק כיצד הדבר מתקיים בעירכם.

   צמר"ת

   "יש הרבה שנות שירות איכותיות וטובות בארץ, ואני מאמינה שצמרת היא אחת מהן. אני חושבת שאפשר להגיד ששנת השירות של צמרת היא שנת השירות היחידה שמציעה את עצמה לדתיים וחילונים גם יחד, ומאפשרת להם לחיות באותה קבוצה יחדיו", מספרת לנו טל יחזקאלי, מהגרעין בערד. צמר"ת מאפשרת לבני נוער ציוניים, דתיים וחילוניים, לחיות יחדיו במשותף, לכבד אחד את השני ולשרת את הקהילה. בגרעין צפת, מספר לנו אילון שטרית, רוב העשייה מתמקדת בעולים (גם מגורי הש"ש הם במרכז קליטה) מאתיופיה ובנוער נורמטיבי ובסיכון. "אנחנו עוזרים להם להתחבר לקהילה, ליהדות ולציונות", מספר אילון. בנוסף לגרעיני התנועה בערד וצפת, צפויים להיפתח 2 נוספים במרכז הארץ.

   מסלול צמר"ת מאפשר לכם להכיר בני נוער שונים מכם לגמרי, דתיים וחילוניים, מכל הארץ וביחד לתרום לקהילה, להתנדב בבתי ספר, לארגן פעילויות ואף לסייע בהקמת תנועת נוער קטנה בשם "צמר"ת עלייה" הפונה לקהל העולים. מתוך שנות שירות רבות, זו אחת היחידות ששמה לה למטרה לחבר בין דתיים לחילוניים, בין כל חלקי החברה הישראלית, תוך עבודה כיפית אך ערכית למען הקהילה.