נראה שבן לא מחובר/ת

אחרי שנים של תקשורת אינטרנטית, בן ברש עשה את הקשה מכל ויצא לנהל שיחה אמיתית בעולם האמיתית. לא היה קל

האמת, נמאס לי מהאינטרנט.

לפתע כך, בעודי משוטט בפעם המי-יודע-כמה בפייסבוק, מגיב בזריזות של להטוטן לכמה חלונות שיחה מהבהבים וטורדנים במקביל במסנג'ר, החלטתי שדי, נמאס לי. בלי לומר שלום לאיש, ובאימפולסיביות של נחש קוברה עם טיקים, טרקתי את מסך הלפטופ ופיניתי מקום לעולם נטול הבהובים כתומים ותמונות פרופיל, עולם נקי מצפצופים מרגיזים ושיחות ריקות מתוכן. סחוף מומנטום ותעוזה, זרקתי מבט אל עבר מכר ותיק שדרכנו התפצלו שנים מספר קודם לכן. כמו מכה על חטא, גירדתי ברכות את כל ערימות המסמכים שכיסו את פניו המיושנות, ובסופו של תהליך חילוץ מתיש אך עיקש, נגלתה בפניי שפופרת רפויה. בדאגה עמוקה הצמדתי את אוזני לפלסטיק המחוספס, רק כדי לגלות קו תקין שהעיד לשמחתי על סימן חיים.

אז איך נדע מה בן אוכל עכשיו?

זה היה מוזר, תחילה, לנהל שיחה אמיתית בטלפון. ראשית, משום שעד אותו רגע נהגתי לדבר רק מהפלאפון, וגם אז לא חרגתי מעל לדקת שיחה, רק כדי לתאם פגישה או לשאול שאלה. הדממה המביכה ששררה על הקו ביני לבין חברי, שלא הבין מתי אני מגיע לנקודה, העידה על חוסר כשירות בתקשורת ממשית. "כן אחי, אז מה?", שאל בחוסר סבלנות, ואני, כמו עקרת בית נואשת ובודדה נאחז בכל עצם שזרק לי, מזנק כמו פנתר על כל שאלה שעולה למוחי, רק כדי לגלות שאין לי מושג מה באמת הולך איתו. בלי תמונה צמודה לשם שלו, הודעות סטטוס שמבהירות לי בדיוק מה הוא חושב, עושה או אוכל באותו רגע, נזכרתי מה תקשורת אמיתית דורשת – מאמץ.

אינטימיות, מישהו?

הבנתי באותם רגעים כי נפלתי לאשליה של חיבור לעולם דרך הרשת. הרי שם, באופן נוח ומשוכלל, מגישים לך על מגש זהב כמה חברים שרק תרצה. נפרשת בפניך האפשרות לפצל את תשומת הלב שלך באופן חסכוני ויעיל על כמה וכמה בני אדם, בלי הצורך המידי להשיב להם כנהוג מטעמי נימוס. יותר מכך, פעמים רבות הרגשתי כמו תסריט מהלך, מעניק לאנשים תשובות שמעולם לא הייתי מסוגל לחשוב עליהם בפרק הזמן הקצר ששיחה אמיתית דורשת. קצת מטריד לחשוב כמה היכולות החברתיות של רבים מאיתנו הולכות ומתנוונות לאורך השנים, משכיחות מאיתנו את הימים בהם חבר היה חבר, ולא גביע שאתה מצרף לאוסף התלת ספרתי של רשימת החברים שלך. שלא לדבר על אינטימיות, מישהו בכלל זוכר מה זה?