פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   אלוהים, צא מזה

   בזמן שאנחנו מתקשים להחליט אם יש או אין אלוהים, בן ברש כבר הבין הכל - הוא קיים, פשוט יש לו מניה דיפרסיה. כדורים, מישהו?

   לאחרונה שמענו בחדשות על קסאם שנחת ישירות במיטתן של שתי נערות ישנות. האירוע שיכול היה להסתיים כטרגי, קיבל מימד אחר לחלוטין כשהקאסם החליט לוותר על העניין שלשמו נשלח - להתפוצץ. תוך זמן קצר, עלתה מסקנה ברורה וחד משמעית בפיהן של אמהות פולניות (הרי כל האמהות פולניות) בכל רחבי הארץ – "יש אלוהים!". ככל הנראה, אלוהים היה בחופשה עד אותו קסאם לא יוצלח, אך מיהר לחזור מיד לאחר שיגורו. סבתי היקרה, לעומת זאת, חושבת אחרת לחלוטין. היא טוענת שאם אלוהים אכן קיים, היא לא הייתה צריכה להסתתר במרתפים, לאכול פירורי לחם ולברוח מפני נאצים במשך כל נעוריה. באשר לקסאם? היא תאמר לכם שמדובר במזל ולא יותר.

   מה המצב (רוח)?

   האם, אם כך, יש אלוהים? או שמא הכול תעלול של רועה צאן תנ"כי שיצא משליטה? הוגן לשפוט את קיומו על בסיס אירועים שעלולים בסך הכול להיות תוצאה של נסיבות ותזמון? יש הרבה תאוריות ואמונות בנושא, וכל אחר מאמין במה שהוא רואה לנכון. אבל לאחרונה עלתה בדעתי אפשרות נוספת - האם ייתכן שאדון בורא עולם לוקה למעשה בהפרעה נפשית הקרויה 'מניה דפרסיה'? למי שלא מכיר – זאת מחלה שאדם הלוקה בה נוטה ליפול קורבן למצבי רוח קיצוניים ובלתי נשלטים: יום אחד הוא יכול להיות מאושר ומואר עד כדי מעשים לא הגיוניים, כגון רכישת יבשת אפריקה, וביום למחרת להיכנס לדיכאון כרוני והרס עצמי.

   ככה מונעים מלחמה

   תיאוריה זו יכולה להסביר אירועים רבים במהלך ההיסטוריה. הדינוזאורים, לצורך העניין, הם נפלו על האלפייה הלא נכונה. תחת פרץ אדיר של השראה אלוהים יצר אותם, ראה שכל מה שהם מסוגלים לעשות זה לאכול אחד את השני, נכנס לדיכאון והכניס בהם אסטרואיד. באותו אופן ההתחממות הגלובלית, הטרוריזם העולמי ומייקל ג'קסון גם הם תוצאה של מצב רוח קיצוני ותו לא. כל מה שנותר לנו לעשות זה להחזיק אצבעות שלא ייפול לדיכאון כרוני, אחרת אנחנו גמורים. אני מציע, לעלות את ד"ר פיל על טיל ולבעוט אותו לשערי גן עדן, שייתן לו מרשם מתאים, או לכל הפחות ישב איתו לכמה שיחות מעודדות. לכו תדעו, אולי נחסוך מעצמנו עוד איזו מלחמת עולם שלישית.