פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   באיזה רחוב אתה גר?

   כשהגולשת ג'סיקה הולכת בכיכר דיזנגוף ורואה את האנשים שגרים שם, נשבר לה הלב

   הסטטיסטיקה אומרת שכארבעת אלפים וחמש מאות ילדים גרים ברחוב בירושלים, ועוד אלף וחמש מאות באילת. אבל זו הסטטיסטיקה. בפועל, יש הרבה יותר ילדים שחיים חיי רחוב בישראל. מדובר בקבוצת גילאים שנעה בין גיל עשר, שהוא הגיל הכי צעיר שאני נתקלתי בו, לגיל שמונה-עשרה, שבו הילד מוכרז כ"בוגר". אבל בואו ננסה לראות שזוהי לא רק סטטיסטיקה, אלא ילדים.

   מדוע אני משתמשת במונח "גרים ברחוב", ולא "הומלסים"? מכיוון שכשאתה כל כך צעיר וגר ברחוב, הרחוב הופך לבית. זהו הבית היחיד שהכרת, וזהו קרוב לוודאי הבית היחיד שאליו אתה מרגישים תחושת שייכות. וכמו בבית שבו יש משפחה, כך גם ברחוב: יש משפחה, מעמדות, פוליטיקה ודינמיקה תרבותית שבה אנחנו יכולים לזהות דפוסי התנהגות, כמו אלו שקיימים בכל מקום אחר. אבל, ראוי להדגיש, שמכיוון שמדובר במצב קיצוני, אותם דפוסי התנהגות מקבלים גם הם טבע קיצוני, והכול הופך לערך עליון אחד, ואחד בלבד - לשרוד.

   ואיפה הרשויות?

   עובדים סוציאליים מהמדינה קשה מאוד למצוא. וזאת מכיוון שלמדינה אין תקציבים לכך, או פתרונות מתאימים. הגישה של המדינה שגויה מיסודה; היא בעצם אומרת, שכולנו אותו דבר. לכן, למרות שיש מוסדות כאלו ואחרים, הם כולם מתבססים על אותה מסגרת של חוקיות. אך מכיוון שכולנו, כבני אדם, שונים ברמות הצורך שלנו, כל אחד מאתנו צריך לקבל דברים אחרים ברמות שונות. המסגרות האלה, בסופו של יום, מתאימות רק לחלק מהילדים, והשאר נשארים ברחוב.

   "עלם" (עמותה לילדים במצוקה) מנהיגה כמה פרויקטים בתל אביב שמטרתם לעזור לדרי הרחוב בכלל, ולילדים במצוקה בפרט. אבל עדיין, המקומות האלה מספקים פתרון חלקי ומצומצם בלבד, ולא מצליחים לתת מענה אמיתי ונכון לסוגיה של ילדי הרחוב.

   לסיכום

   אין רשות מטפלת (המשטרה לא ממש עוזרת), אין חוק. איש איש וילד ילד, בראש ובראשונה, לעצמו. לשרוד. רק לעבור את היום, ללכת לישון במקום חמים בלילה, עם קצת אוכל בקיבה, ועדיף - בלי להתעורר בגלל אלה משטרתית לצלעות.

   אז בפעם הבאה שמישהו שואל אתכם "יש שני שקל לאוכל?" נסו להסתיר את הבעת הפנים המתנשאת והנגעלת, והסתכלו באדם שלפניכם וזיכרו שאין לו בית לחזור אליו, וזה לא בגלל שיש לו צבע מוזר בשיער.