פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   ממתק

   עינב שיף זוכר דיסקים של שב"ק ס' מתנגנים אצלו בריפיט, אז היה לו ממש כיף דבר עם מירו על הופעת האיחוד

   אם זיכרוני ממש אינו מטעני, הדיסק הראשון שבאמת היה שלי היה "בעטיפה של ממתק" של שב"ק ס'. הייתי שומע אותו פעמיים ביום לפחות, ומכיר בעל פה את המסוקים שפותחים אותו, ובדיוק היכן נחתך המארש הצה"לי לטובת "אז תרים את הידיים באוויר גם אם 'תה לא מכיר ותטעם את הממתק של השב"ק". קצת לפני כן, התחביב של אחי בנסיעות המשפחתיות היה לשים את קלטת האלבום הראשון של השב"ק, לצעוק "במטולה נגמרו הבתולות יו", ואחרי זה להתאושש מהברקס של אבי. השב"ק היו הכוח המתפרץ של ההיפ-הופ המקומי, שגדל על רוק'נ'רול ומצא לו ביטויים חדשים בנגינה פסיכית וחרוזים לא נגמרים.

   עכשיו השב"קניקים חוזרים "לסגור חשבון" בהופעה נוספת, אחרי שהאחרונה לפני כחצי שנה ברעננה נסגרה באדיבות המשטרה כחצי שעה לפני הזמן. "אנחנו מתרגשים מאד", מספר מירו (עמיר ירוחם), חבר ההרכב המקורי של השב"ק שעזב יחד עם חמי אחרי האלבום הראשון וחזר יחד איתו להקלטת האלבום השלישי. "בניגוד לפעמים הקודמות ולמה שמצפים מאיתנו, נתמקד בהופעה הזו בלעשות מוזיקה. יהיו הרבה ביצועים טובים לשירים הקודמים, אולי כמה שירים חדשים, אירוחים, ובתקווה גם הופעה יותר ארוכה. בסך הכל, המשטרה בפעם הקודמת שכנעה אותנו לעשות עוד הופעה. אם הצבא יגיע הפעם, אז זהו - נהיה חייבים לעשות גם תקליט חדש".

   אל תגדירו שלא אמרנו

   אז לפני שאנחנו קוראים לסיירת מטכ"ל שתפרוץ לגני התערוכה, כדאי לשים לב לכמה דברים מעניינים בשב"ק ס' מודל 2008: אחד מהם, הוא הצירוף של מירו וחמי לנמרוד רשף, הלוא הוא נימי-נים, שהאיחוד הוא ההזדמנות הראשונה עבורם לנגן יחד. "בצורה כזו או אחרת, כל הלהקה עבדה יחד, גם כשלא היינו להקה", מסביר מירו. "תמיד מישהו ניגן בהפקה של הזה, וכו'. עם נימרוד זו הפעם הראשונה שיוצא לנו לעבוד ביחד, וזה עובד די טוב - הוא מכיר את כל השורות שלי, אני מכיר את כל השורות שלו. בנוסף, פתחתי אצלו מנוי בספריית קומיקס שיש לו בבית. מה אני אגיד- נבחרת של אול סטארז". אגב אול סטארז, אני מזכיר למירו שזה בדיוק השם לאוסף של חברה שונים מאד מהשב"ק בהיפ-הופ (מדובר באוסף של חברת ת.א.ק.ט). "אני לא ממש מדבר על "סצינה", הוא אומר. "אבל גם אם זה נדמה שעכשיו יש סוג של דעיכה, תמיד יש דברים טובים בארץ. ראפרים כמו כהן@מושון או פלד ואורטגה, יותר טובים ממה שאנחנו היינו בגילם, כי הם לא חייבים להתחיל מאפס, אלא מתרבות שכבר קיימת ויש לה שורשים בארץ.

   בנוסף, אף פעם לא ראיתי את שב"ק ס' כחלק מאיזושהי סצנה: אנחנו לא פועלים לפי החוקים. למעשה, אנחנו עובדים עכשיו על יצירה קלאסית, שתהיה שילוב בין באך למוצארט. אני חושב שנקרא לה "בוצארט". ולמרות המחמאות להיפ-הופ המקומי, מירו גם מבין שלצד הדברים הטובים, ישנה בעיה: "אין ספק שב-15 השנים האחרונות לא יצאו אלבומים מספיק חשובים", הוא אומר. "זה מפיל עליך בתור חלוץ הרבה אחריות, ואת הצורך כל הזמן לחדש ולהתקדם".

   דור 3

   הקהל שיגיע להופעה של שב"ק ס' יראה בדיוק מה עושות 15 שנים, שדומה לערבוביה שאפשר למצוא אולי במגרשי כדורגל. למירו זה גורם הרבה הנאה, אבל גם להרגיש קצת זקן: "הקהל שלנו זה קטע מדהים", הוא אומר. "זה סיפור מטורף בעיני. אני כולה בן 32, צעיר, ויש לי כבר שלושה דורות של קהל, של אלו שהיו שם בהתחלה, אלו שהיו בני 15 ועכשיו הם אחרי צבא וגם מלא ילדים חדשים שעוד לא ראו אותנו בכלל בהופעה. בגלל הצמא האדיר של הקהלים האלו בעצם חזרנו להופיע, כדי לתת להם את החוויה שחלקם לא הספיקו לראות. זה מצחיק שאני כזה צעיר, וכבר אני במעמד של זקן".

   אז אולי הקהל גורם למירו להרגיש את גיל 30+ קצת יותר חזק, אבל הוא ממשיך בשלו: יחד עם חמי ואייל פרסון שחר הוא מקליט אלבום שני להרכב המעולה "חלוצי החלל", שהוציא אלבום ראשון לפני אי אלו שנים, שלא זכה להצלחה, בוודאי לא ביחס לשב"ק ס'. עכשיו ההרכב חוזר, ויש גם הופעה ב-15.03 בקומפורט 13 בת"א. ממרחק הזמן, מירו לא היה משנה שום דבר. הוא מאזין לעתים רחוקות למוזיקה של שב"ק ס', והקביעה היחידה שיש לו זה "אולי במקום כמה נגנים, הייתי מביא כמה כוסיות. בהופעות, היינו שמים את הנגנים מאחורי מסך, ושהן תהיינה על הבמה. אבל אי אפשר להחזיר את הגלגל אחורה. זה מה שיש, ועם זה ננצח".

   שב"ק ס' יופיעו הערב, יום ה' 21.02.08 בגני התערוכה בת"א בשעה 22:00. לא להחמיץ.