פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נפלה עלינו עז

   דור צח עצבני על סוני, שהחליטו לעזור לכל מי שרוצה להגביל משחקי מחשב אלימים. הנפגעים הם העז ואנחנו

   אחת לכמה חודשים, בעיקר אחרי מעשי טבח או רצח מזעזעים במיוחד, קמים כל מיני פוליטיקאים, הורים מודאגים ושאר חברים ותיקים, ומטיחים בנו את הגרסה שלהם ל"התקשורת אשמה": לטענתם, מה שגורם לאלימות במציאות היא האלימות בתקשורת. להאשמות הותיקות כלפי שידורי הטלוויזיה נוספו בשנים האחרונות האשמות בכיוון אחר: כלפי משחקי המחשב והטלוויזיה האלימים.

   כל מי שמכיר קצת את העולם הזה, יודע שהתמונה קצת יותר מורכבת: אנשים שמשתמשים במשחקי מחשב אלימים לא הופכים בגללם ממלאכים טהורים לשדים מרושעים, בדרך כלל אין קשר בין אלימות ממוחשבת למציאותית, והדרכה נכונה יכולה למנוע גם את המקרים שחורגים מה"בדרך כלל" הזה. בשנים האחרונות הטיעונים האלה מחלחלים לאט לאט לעיתונות, וגורמים לה לעסוק באופן רציני יותר בנושא, ולשבור את המיתוס לפיו מי שדורס זקנות ב-GTA ינסה לדרוס אותן גם במציאות.

   זה כל השוני

   אם יש גוף שלא הייתי מצפה ממנו לקלקל את ההישגים האלה, זאת חברה שמייצרת משחקים. ולא סתם חברה, אלא דווקא סוני, ממציאת הפלייסטיישן. החברה החליטה לציין את השקת משחק הפלייסטיישן החדש והאלים שלה, "אלוהי המלחמה 2", בסוג של חגיגה רומאית מופרעת, שכללה ענבים שסחטו נשים חשופות חזה, שרירנים מגודלים, ושאר גיבורים. הבעיה האמיתית היא, שהחגיגה הזאת גם כללה עז שהראש שלה נערף, והמעיים שלה נאכלו במקום.

   אז נכון, שחיטת בעלי חיים זה משהו שקורה כל יום, לצערי ולצער רבים, ובדרך כלל הרחק מעיני המצלמות. אבל המעשה הזה הוא חציה של קו אדום: זאת לא שחיטה לצורכי מאכל, אלא כדי להתפאר ביכולת שלנו להתעלל, להרוג, ובאופן כללי, לפגוע בכל מה שזז מסביבנו. וכשככה מחליטים לקדם משחק מחשב אלים, לך תטען אחר כך שלאלימות בו אין שום קשר למציאות.

   גול עצמי

   במהלך קידום המכירות המוזר הזה, סוני משחקים ישר לידיים של מי שרוצה להגביל את משחקי המחשב. הם מגישים מתנה ענקית ולא צפויה לכל מי שרוצה להעביר חוקים שלא רק יהרסו לכם את כל הכיף, אלא גם יתייחסו אליכם כאל ילדים שמושפעים באופן ישיר ואוטומטי מכל דבר שזז, צורח, מדמם ומת.

   סוני אמנם כבר התנצלו על העניין, אבל רק אחרי שהם פרסמו את התמונות מהאירוע במגזין שלהם. כלומר, זה לא אומר שהם לא יחזרו על הטריק הזה עוד פעם, רק כדי להשיג כותרות ועניין. אולי אם לא תקנו את "אלוהי המלחמה 2", או כל משחק אחר שמפורסם בצורה כל כך דוחה, מישהו שם יבין את הרמז.